DOLAR 18,3577 0.08%
EURO 18,0752 0.14%
ALTIN 980,55-0,59
BITCOIN 338181-2,48%
İstanbul
13°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam
KAFKASIN KADINLARI DERNEĞİNDEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
  • Bak Haber
  • Gündem
  • KAFKASIN KADINLARI DERNEĞİNDEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

KAFKASIN KADINLARI DERNEĞİNDEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

ABONE OL
8 Mart 2022 15:03
KAFKASIN KADINLARI DERNEĞİNDEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 Mart; ailede, toplumda, siyaset, sosyal ve ekonomik alanlarda eşitliğin sağlanması,
emeğin sömürüsünün ve ayrımcılığın sonlandırılması, kadının insan haklarının ihlal edilmesinin önlenmesi için; eğitim, kültür, ekonomik ve hukuk alanlarında gerekli çalışmaların yapılması taleplerini yükselttikleri MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR. Bu nedenle kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin
mücadelesidir.
Kadın hakları ve kadınların erkeklerle eşitliği konusunda geçen asırdan itibaren batı
ülkelerinde ve toplumlarında yoğun mücadelelerin verildiği ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere' nin bu mücadelelerin en şiddetlilerini yaşadığı bilinmektedir. Ülkemizde, gerek Osmanlı İmparatorluğu ve gerek Cumhuriyet döneminde kadınlarımızın kendi hakları konusunda, batı ülkelerindekine benzer şekilde mücadele ettiklerini söylemek mümkün değildir. Ama biz kadınlara birçok batı ülkesinden daha evvel bu hak Atatürk
tarafından verilmiş ve hatta adeta sunulmuştur.
Cumhuriyet Dönemi ve kadın Hakları teokratik bir devlet yapısının ve kadın haklarının
kısıtlı olduğu bir toplum düzeninin olduğu Osmanlı İmparatorluğu’ndan, kadın-erkek eşitliğinin kabul edildiği modern Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş, bir çok devrimler içinde, kadınların erkekler ile eşit toplumsal varlıklar olarak toplum içinde yerlerini almaları bir uygarlık aşamasıdır ve Atatürk Devrimlerinin en önde gelenlerinden birisidir. 1926 yılında Büyük Millet Meclisi tarafından kabulle yürürlüğe giren ve Türk kadınlarını şeriat zincirinden kurtaran Medeni Kanun ile, Türk kadınına bin yıl evvel kaybettiği hakların iade edilmesinin temeli oluşmuştur.
Artık kadın güçlenmeye, kişiliğini bulmaya başlamış ve erkeğinin yanında sosyal faaliyetlere katılmaya hazırdır. Türk kadınına Seçme ve Seçilme Haklarının Verilmesi Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3. TBMM tarafından 3 Nisan 1930 da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya
başlamıştır.
4 Mayıs 1931 de ilk toplantısını yapan IV. TBMM tarafından 26 EKim 1932 de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış; ertesi yıl da, 8 Ekim 1934de kabul edilen ve 5 Aralık 1934 de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar, Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nın tanınmasıyla verilmiş oluyordu.
Atatürk’ün kadın Hakları Konusundaki Görüşleri ve Gerçekleştirdikleri, bugün dünya aydınlarının ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın yaymaya çalıştığı kadın hakları ile ilgili görüşler, Atatürk tarafından çok önceleri dile getirilmiş ve çoğunlukla da uygulama alanına sokulmuştur.

 

Atatürk, Cumhuriyet’ in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923 de şöyle demiştir: Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.

Kadınların dışlandığı politikalarla savaşa karar veriliyor. Kutsanan şiddetin bedelini ise
en çok kadınlar ve çocuklar ödüyor. Öldürülen, kayıpların yasını tutan, ağıt yakan kadınlar;
barış için savaşın olmayacağını biliyor.
Bugün içinde bulunduğumuz savaş koşullarında çok fazla seçeneğimiz yok. Ya sessiz
kalıp savaşa, ölüme ve yıkıma ortak olacağız ya da daha yüksek sesle barış talebimizin
arkasında duracağız.

KAFKASIN KADINLARI DERNEĞİ

EMEL YENİĞÜN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.